Kwalifikacja Pacjenta do Operacji Bariatrycznej :
W Medical Centrum przy ul. Kapucyńskiej 1a w Lublinie, opiekę nad Pacjentem przygotowującym się do Operacji Bariatrycznej sprawuje multidysplinarny Zespół Specjalistów z naszej Przychodni pod nadzorem Pana doktora Macieja Pastuszki:
Chirurg bariatra (lekarz prowadzący) – lek. Maciej Pastuszka
Dietetyk – mgr Agnieszka Kosk
Psycholog – mgr Monika Gajewska
Kardiolog – dr n. med. Marcin Skórski
Pulmonolog – lek. Małgorzata Dudek
Radiolog – dr n. med. Agnieszka Brodzisz
Radiolog – lek. Maryla Kuczyńska
Psychiatra – dr n. med. Małgorzata Skórska
tutaj możesz obejrzeć krótki wywiad z doktorem Maciejem Pastuszką
<< Kliknij Tutaj >>.
Proces leczenia rozpoczyna program kwalifikacyjny złożony z konsultacji u lekarzy specjalistów, podczas których Pacjenci mają zlecone badania, których celem jest rozpoznanie ewentualnych chorób współistniejących .
Chirurg bariatra – lek. Maciej Pastuszka
Konsultacja u lekarza bariatry ma na celu ocenę ogólnego stanu zdrowia Pacjenta, dokonanie pomiaru BMI, ustalenie poziomu zaawansowania otyłości jak również wybór adekwatnej metody terapeutycznej. Podczas wizyty lekarz bariatra na podstawie przeprowadzonego wywiadu oraz po zapoznaniu się z dotychczasowym przebiegiem leczenia Pacjenta zleca wykonanie niezbędnych badań oraz konsultacji specjalistycznych, na podstawie których podejmowana jest decyzja o możliwości zakwalifikowania pacjenta do leczenia chirurgicznego (operacja wykonywana jest w ramach NFZ w szpitalu w Łęcznej)
Dietetyk - mgr Agnieszka Kosk
Dietetyk na podstawie dokładnego wywiadu żywieniowego oraz chorobowego, ustala postępowanie dietetyczne pozwalające na przygotowanie Pacjenta do operacji. Dietetyk edukuje oraz koryguje popełniane błędy żywieniowe. Konsultacje są również elementem przygotowania Pacjenta na zmiany czekające go w okresie pooperacyjnym – zarówno na wczesnym, jak i późniejszym etapie. To także opieka pod kątem utrzymania prawidłowego stanu odżywienia i zapobiegania niedoborom pokarmowym.
Psycholog – mgr Monika Gajewska
Rola psychologa w chirurgicznym leczeniu otyłości ma na celu określenie, czy w danym momencie istnieją przeciwwskazania do CHLO. Podczas rozmowy psycholog ocenia stan psychiczny Pacjenta, zapoznaje się z ewentualną historią leczenia psychiatrycznego, nałogami pacjenta oraz aktualną sytuacją życiową. Sprawdza kwestie motywacji i gotowości do zmiany. Ponad to psycholog zapewnia wsparcie podczas przygotowania się do zabiegu, wprowadzenia zmian przed i pooperacyjnych. Podczas wizyt następuje konceptualizacja sytuacji problemowych związanych z jedzeniem, przekonaniami na swój temat i relacji z otoczeniem. Jest to praca nad konkretnymi nawykami pacjenta w obszarze żywieniowym.
Kardiolog / Internista - dr n. med. Marcin Skórski
Celem kardiologa / internisty jest leczyć i poszukiwać u osób z otyłością choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca niewydolność żylną wady zastawkowe serca) oraz współistniejące - ze szczególnym uwzględnieniem insulinoporności i cukrzycy. W przypadku decyzji o leczeniu zabiegowym (bariatrycznym) konsultacja kardiologiczna jest niezbędna. Podczas kwalifikacji oceniamy, czy można bezpiecznie przeprowadzić pPcjenta przez okres okołooperacyjny.
W wielu przypadkach konieczna jest farmakoterapia. Dostępne są nowe, bardzo skuteczne leki. Często udaje się z nich zrezygnować lub znacząco ograniczyć ich dawki po skutecznej redukcji masy ciała.
Zaraz przed konsultacją kardiologiczną Pacjent ma wykonane EKG oraz pomiar ciśnienia tętniczego.
Pulmonolog – lek. Małgorzata Dudek
Konsultacja pulmonologiczna ma na celu ocenę wydolności oddechowej Pacjentów, wykluczenie lub potwierdzenie zespołu obturacyjnych bezdechów sennych, a w przypadku wykrycia nieprawidłowości włączenie ewentualnego leczenia. Przed konsultacją Pacjent kierowany jest na badanie spirometrii.
Spirometria - badanie czynnościowe układu oddechowego, wykonywana w celu zmierzenia objętości i pojemności płuc oraz oceny prawidłowości oddychania. To bardzo ważne badanie, które pozwala na postawienie szybkiej diagnozy w przypadku poważnych schorzeń układu oddechowego
Radiolog – dr n. med. Agnieszka Brodzisz
USG jamy brzusznej pomaga w ocenie stanu narządów znajdujących się w obrębie jamy brzusznej. Pozwala dokładnie przeanalizować stan dróg żółciowych, wątroby, nerek czy trzustki pod kątem przyszłej operacji bariatrycznej.
Radiolog – lek. Maryla Kuczyńska
Pacjenci bariatryczni są narażeni na zwiększone ryzyko wystąpienia powikłań zakrzepowo-zatorowych. Otyłość jest bowiem udowodnionym, potwierdzonym czynnikiem predysponującym do wystąpienia zakrzepicy żylnej. Badanie USG naczyń żylnych kończyn dolnych pozwala ocenić drożność oraz przepływ krwi w obrębie żył znajdujących się w nogach. Wykrywa żylaki oraz oznaki choroby zakrzepowo-zatorowej. Jest to dokładne i nieinwazyjne badanie screeningowe.
Psychiatra – dr n. med. Małgorzata Skórska
Wizyta u lekarza psychiatry jest bardzo ważnym elementem kwalifikacji. Zaburzenia odżywiania często prowadzące również do otyłości mają wiele przyczyn związanym z naszymi emocjami. Poznanie przyczyn jedzenia emocjonalnego pomoże w znaczący sposób w procesie zdrowienia, zapobiegnie ponownemu nabieraniu wagi. By utrwalić nowe, prawidłowe nawyki żywieniowe konieczne jest wprowadzenie modyfikacji zachowań. Dlatego tak ważne są konsultacje z psychoterapeutą i podjęcie terapii. W sytuacji, kiedy dołączają się też objawy depresyjne, lękowe czy zaburzenia snu warto również zasięgnąć porady psychiatry. Odpowiednio dobrane leczenie farmakologiczne zmniejszy dolegliwości i wpłynie pozytywnie na naszą jakość życia.